Doar patru echipe mai luptă pentru titlul mondial din 2026, în timp ce celelalte 26 de cluburi din MLB și-au îndreptat deja atenția spre sezonul viitor. Piața agenților liberi este slabă în spatele asului Tarik Skubal, ceea ce ar putea aduce o iarnă mai agitată pe piața transferurilor. Pe de altă parte, negocierile pentru noul CBA și lockout-ul probabil creează o incertitudine serioasă cu privire la modul în care va arăta, de fapt, perioada de iarnă.
Presupunând că va exista un sezon de transferuri de tip tradițional, am întocmit un top 25 al monedelor de schimb care ar putea fi mutate. Lista combină candidați speculativi cu jucători al căror nume a apărut deja în zvonuri. Probabilitatea ca un jucător să fie transferat a fost criteriul principal pentru reducerea listei la 25 de nume, iar anii de control rămași, salariul și impactul estimat pentru 2027 au stabilit poziția fiecăruia în clasament.
Locurile 25-24
25. Matt Chapman, al treilea bază, San Francisco Giants (33 de ani)
Statistici: 84 de meciuri, 97 OPS+, .235/.324/.368, 26 de lovituri extrabază (7 home run-uri), 2,7 WAR. Contract: 4 ani, 100,7 milioane de dolari rămași.
În timp ce Rafael Devers, Willy Adames și Jung Hoo Lee sunt considerați în general indisponibili sau imposibil de transferat, Chapman este singurul veteran scump pe care Giants l-ar putea vinde, folosind transferul lui Nolan Arenado din anul trecut ca model. A suferit o intervenție chirurgicală la muscul inghinal și la hernie în august, care i-a încheiat sezonul, dar se așteaptă să fie apt pentru începutul sezonului viitor.
24. Ozzie Albies, al doilea bază, Atlanta Braves (29 de ani)
Statistici: 162 de meciuri, 87 OPS+, .237/.293/.392, 50 de lovituri extrabază (22 de home run-uri), 1,4 WAR. Contract: opțiune a clubului de 7 milioane de dolari pentru 2027.
Albies și-a petrecut întreaga carieră de 10 ani la Braves, adunând 25,7 WAR, patru selecții la Meciul All-Star și două premii Silver Slugger. Puterea ofensivă de suprafață a fost din nou prezentă, dar în ultimii doi ani a avut un 88 OPS+ mediocru și un procent de baze câștigate de .299 în 1.350 de apariții la placă. Braves ar putea fi pregătiți să renunțe la el ca parte a unei reconstrucții mai ample.
Locurile 23-22
23. Griffin Jax, lansator de start, Tampa Bay Rays (31 de ani)
Statistici: 34 de apariții, 23 de start-uri, 3,53 ERA, 1,18 WHIP, 116 eliminări, 112,1 reprize, 0,7 WAR. Contract: arbitraj până în 2027 (proiecție pentru 2027: 5,7 milioane de dolari).
După patru sezoane ca unul dintre cei mai buni lansatori de intrare din baseball, Jax a trecut în rotația Rays în primul sezon complet la echipă, după ce a fost adus într-un transfer de la termenul limită din 2025, în schimbul lui Taj Bradley. A avut un ERA de 3,14, un WHIP de 1,11 și 106 eliminări în 103,2 reprize în cele 23 de start-uri, dar Rays au obiceiul de a pune pe piață lansatorii ale căror salarii de arbitraj cresc.
22. Michael Wacha, lansator de start, Kansas City Royals (35 de ani)
Statistici: 32 de start-uri, 3,32 ERA, 1,11 WHIP, 158 eliminări, 200,2 reprize, 4,3 WAR. Contract: 1 an, 14 milioane de dolari rămași, plus o opțiune a clubului de 14 milioane de dolari pentru 2028.
Nicio echipă nu a atins prețul cerut de Royals pentru Wacha la termenul limită, dar ar putea fi oferit mai agresiv în această iarnă, ca un lansator de start veteran cu un salariu rezonabil, care vine după un sezon de Meci All-Star. Cei 14 ani de carieră includ și faptul că a condus liga din AL la reprize aruncate, cu 200,2, iar cei 4,3 WAR au reprezentat un maxim în carieră.
Locurile 21-20
21. Xavier Edwards, al doilea bază, Miami Marlins (27 de ani)
Statistici: 142 de meciuri, 108 OPS+, .280/.360/.371, 29 de lovituri extrabază (6 home run-uri), 3,0 WAR. Contract: arbitraj până în 2029 (proiecție pentru 2027: 3,5 milioane de dolari).
Edwards a fost unul dintre doar 11 lovitori calificați cu o rată a bazelor câștigate peste 10% și o rată a eliminărilor sub 15%. A lovit .321 cu jucători pe poziții de punctare, a furat 21 de baze din 26 de încercări și a jucat solid în apărare pe a doua bază, după ce a trecut de la postul de stopper la mijlocul sezonului 2025. Marlins au ascultat oferte pentru el și pentru stopperul Otto Lopez la termenul limită, iar având în vedere cererea extrem de mare pentru Lopez, Edwards este mai probabil o monedă de schimb.
20. Trevor Megill, lansator de închidere, Milwaukee Brewers (32 de ani)
Statistici: 63 de apariții, 30 de salvări, 2,63 ERA, 0,89 WHIP, 10,1 K/9, 1,8 WAR. Contract: arbitraj până în 2027 (proiecție pentru 2027: 8,0 milioane de dolari).
Cu o minge rapidă care atinge trei cifre și o curbă cu rată de ratare de 46,5%, Megill a fost unul dintre cei mai dominanți închizători din baseball, transformând 30 din 33 de ocazii de salvare. În ultimii trei sezoane, are un ERA de 2,61, un WHIP de 1,00 și 10,4 K/9, cu 81 de salvări în 161 de apariții. Brewers au tradiția de a vinde închizătorii înainte ca aceștia să devină scumpi, după cazurile lui Josh Hader și Devin Williams.
Locurile 19-18
19. Shane McClanahan, lansator de start, Tampa Bay Rays (29 de ani)
Statistici: 24 de start-uri, 3,36 ERA, 1,12 WHIP, 106 eliminări, 118,0 reprize, 1,4 WAR. Contract: arbitraj până în 2027 (proiecție pentru 2027: 6,6 milioane de dolari).
Rays au avut doar patru jucători cu salarii de peste 6 milioane de dolari în 2026 și au avut al patrulea cel mai mic buget de salarii din MLB, ceea ce face din McClanahan o monedă de schimb evidentă înainte de ultimul an de arbitraj. Lansatorul de două ori All-Star a arătat bine la revenirea după un sezon 2025 pierdut din cauza intervenției Tommy John, iar în carieră are un ERA de 3,10, un WHIP de 1,11 și 562 de eliminări în 522,2 reprize.
18. George Kirby, lansator de start, Seattle Mariners (28 de ani)
Statistici: 30 de start-uri, 4,33 ERA, 1,40 WHIP, 148 eliminări, 174,2 reprize, 1,4 WAR. Contract: arbitraj până în 2028 (proiecție pentru 2027: 9,8 milioane de dolari).
Chiar și după ce Mariners s-au debarasat de salariul lui Luis Castillo la termenul limită, există șanse mari ca echipa să pună pe piață unul dintre lansatorii de start în această iarnă, în căutarea unor îmbunătățiri ofensive. Cu doi ani de control al clubului rămași și un sezon slab în 2026, Kirby este cel mai puțin probabil dintre cei trei lansatori ai echipei prezenți pe această listă, dar are încă o valoare semnificativă.
Locurile 17-16
17. Ketel Marte, al doilea bază, Arizona Diamondbacks (32 de ani)
Statistici: 141 de meciuri, 107 OPS+, .249/.316/.432, 56 de lovituri extrabază (22 de home run-uri), 2,5 WAR. Contract: 4 ani, 77,8 milioane de dolari rămași, plus o opțiune a jucătorului de 11,5 milioane de dolari pentru 2031.
Marte a câștigat drepturi de tip 10-și-5 în timpul sezonului 2026, ceea ce îi permite să se opună oricărui transfer. Totuși, tensiunile din afara terenului au fost suficiente pentru a crede că ar putea dori o schimbare de peisaj. Chiar și într-un sezon slab, după standardele sale, a rămas unul dintre cei mai buni al doilea bază ofensivi din ligă.
16. Jacob deGrom, lansator de start, Texas Rangers (38 de ani)
Statistici: 31 de start-uri, 4,20 ERA, 1,14 WHIP, 201 eliminări, 162,2 reprize, 1,7 WAR. Contract: 1 an, 37 de milioane de dolari rămași.
Rangers ar fi abordat sâmbătă pe deGrom să renunțe la clauza sa completă de non-transfer la termenul limită, dar el a refuzat. Asta nu înseamnă că nu-și va schimba părerea dacă echipa începe reconstrucția în această iarnă. Aflat în ultimul sezon din contractul său de cinci ani și 185 de milioane de dolari, contractul nu mai reprezintă obstacolul de acum un an sau doi.
Locurile 15-14
15. Corey Seager, poziția de short-stop, Texas Rangers (32 de ani)
Statistici: 102 meciuri, 112 OPS+, .227/.312/.424, 36 de lovituri extrabază (20 de home run-uri), 3,2 WAR. Contract: 5 ani, 157,5 milioane de dolari rămași.
Un salariu anual de 31,5 milioane de dolari pentru următorii cinci sezoane, plus un istoric lung de accidentări, nu vor face ușoară mutarea lui Seager de către Rangers. Totuși, rămâne un jucător de nivel de star atunci când este sănătos, iar o clasă slabă de short-stopi pe piața agenților liberi va muta atenția spre piața transferurilor. Pentru o echipă care nu este dispusă să plătească prețul ridicat pentru jucători precum Zach Neto sau Otto Lopez, preluarea salariului lui Seager la un cost de achiziție mai mic este o alternativă potențială.
14. Isaac Paredes, al treilea bază, Houston Astros (27 de ani)
Statistici: 155 de meciuri, 127 OPS+, .262/.360/.447, 53 de lovituri extrabază (25 de home run-uri), 4,0 WAR. Contract: opțiune a clubului de 13,4 milioane de dolari pentru 2027.
Astros se află la o răscruce interesantă, cu o rotație de start care trebuie reconstruită, cu jucători-vedetă aflați în declin precum Jose Altuve și Carlos Correa și cu doi lovitori cheie apropiindu-se de agentul liber, Paredes și Jeremy Peña. O reconstrucție mai amplă ar avea sens, dar chiar dacă vor doar să își reîmprospăteze echipa, Paredes rămâne un candidat logic la transfer, având în vedere aglomerarea din zona interioară și faptul că mai are un singur an de control.
Locurile 13-12
13. Steven Kwan, jucător de câmp exterior, Cleveland Guardians (29 de ani)
Statistici: 151 de meciuri, 110 OPS+, .282/.382/.349, 27 de lovituri extrabază (3 home run-uri), 5,3 WAR. Contract: arbitraj până în 2027 (proiecție pentru 2027: 11,3 milioane de dolari).
Kwan a fost al treilea cel mai bine plătit jucător din lotul Guardians în 2026, cu un salariu de 7,725 milioane de dolari, iar pentru sezonul viitor acesta ar urma să depășească 10 milioane de dolari. Guardians operează cu unul dintre cele mai mici bugete de salarii din baseball, iar Kwan este de ani de zile un candidat speculativ la transfer. Înainte de ultimul său an de control, transferul lui s-ar potrivi filozofiei organizației. Ascensiunea lui Chase DeLauter și sosirea lui Jo Adell au îmbunătățit și situația pe câmpul exterior din Cleveland.
12. Emerson Hancock, lansator de start, Seattle Mariners (27 de ani)
Statistici: 25 de start-uri, 3,57 ERA, 1,14 WHIP, 126 eliminări, 138,2 reprize, 2,7 WAR. Contract: arbitraj până în 2030 (proiecție pentru 2027: salariul minim).
Considerat al șaselea lansator de start al echipei Seattle la începutul anului, Hancock a primit o șansă în rotația de deschidere, când Bryce Miller a fost scos din joc de o accidentare. Fostul selecționat cu numărul 6 în draft a profitat de ocazie, înregistrând un ERA de 2,59 în 41,2 reprize în primele sale șapte start-uri, și și-a câștigat locul în rotație pentru restul sezonului. Cei patru ani de control rămași îl fac mult mai valoros decât sugerează recordul său de suprafață.
Locurile 11-10
11. Reid Detmers, lansator de start, Los Angeles Angels (27 de ani)
Statistici: 32 de start-uri, 3,36 ERA, 1,04 WHIP, 211 eliminări, 185,0 reprize, 4,2 WAR. Contract: arbitraj până în 2028 (proiecție pentru 2027: 7,5 milioane de dolari).
Detmers a avut un sezon solid din bullpen-ul Angels în 2025, după un ERA slab de 6,70 în 17 start-uri în anul precedent, iar performanța i-a adus o nouă șansă în rotație. A ajuns să se claseze în top 10 din Liga Americană la eliminări (211, locul 4), reprize aruncate (185,0, locul 6) și WAR al lansatorilor (4,2, locul 8). Valoarea sa ar putea să nu fie niciodată mai mare pentru o echipă care vine după un sezon cu 100 de înfrângeri și are nevoie de mult timp de reconstrucție.
10. Logan Gilbert, lansator de start, Seattle Mariners (29 de ani)
Statistici: 32 de start-uri, 3,73 ERA, 1,09 WHIP, 205 eliminări, 186,0 reprize, 3,3 WAR. Contract: arbitraj până în 2027 (proiecție pentru 2027: 15,4 milioane de dolari).
Cu puțin progres în negocierile pentru prelungirea contractului și cu agentul liber apropiindu-se rapid după sezonul 2027, Gilbert ar putea fi în fruntea listei dacă Mariners decid să valorifice una dintre monedele lor de schimb din rotație. În ultimii cinci ani, a fost unul dintre cei mai constanți lansatori din baseball, cu un ERA de 3,46 și un WHIP de 1,05, având în medie 192 de eliminări și 180 de reprize pe sezon.
Locurile 9-8
9. Joe Ryan, lansator de start, Minnesota Twins (30 de ani)
Statistici: 27 de start-uri, 3,79 ERA, 1,16 WHIP, 159 eliminări, 144,2 reprize, 2,1 WAR. Contract: arbitraj până în 2027 (proiecție pentru 2027: 9,6 milioane de dolari).
Twins au evitat arbitrajul cu Ryan în ianuarie trecut, adăugând în același timp o opțiune reciprocă de 13 milioane de dolari pentru 2027. Clubul va opta aproape sigur pentru o plată de 100.000 de dolari în locul acelei opțiuni, în favoarea unei proiecții de arbitraj mult mai mici, dar el ar putea ajunge în cele din urmă în evidențele altei echipe dacă Twins fac un nou pas spre reconstrucție. Anul trecut s-au ținut strâns de Byron Buxton și Ryan ca piese de bază, dar după o a doua jumătate de sezon cu 29 de victorii și 36 de înfrângeri și un al doilea sezon consecutiv cu bilanț negativ, schimbările mai mari ar putea veni.
8. Jeremy Peña, short-stop, Houston Astros (29 de ani)
Statistici: 112 meciuri, 124 OPS+, .277/.325/.477, 43 de lovituri extrabază (22 de home run-uri), 3,7 WAR. Contract: arbitraj până în 2027 (proiecție pentru 2027: 13,1 milioane de dolari).
În momentul în care Peña l-a angajat ca agent pe Scott Boras, în iunie 2025, șansele unei prelungiri pe termen lung înainte de intrarea pe piața liberă au scăzut considerabil pentru Astros. Un AL West deschis a convins Astros să nu vândă la termenul limită, iar chiar dacă se consideră candidați la titlu în 2027, transferul lui Peña înainte de a-l pierde ca agent liber ar putea încă fi pe masă.
Locurile 7-6
7. William Contreras, prinzător, Milwaukee Brewers (28 de ani)
Statistici: 147 de meciuri, 108 OPS+, .270/.341/.417, 46 de lovituri extrabază (18 home run-uri), 2,9 WAR. Contract: opțiune a clubului de 14,5 milioane de dolari pentru 2027.
Brewers au făcut din obicei să-și tranzacționeze jucătorii-vedetă pe măsură ce se apropie agentul liber, cu Josh Hader, Corbin Burnes, Devin Williams și Freddy Peralta printre exemplele recente notabile. Acest lucru este suficient pentru a-l include pe Contreras în discuțiile despre monede de schimb, mai ales dacă echipa consideră că fostul mare talent Jeferson Quero este o înlocuire viabilă din interiorul clubului.
6. Shea Langeliers, prinzător, Athletics (28 de ani)
Statistici: 106 meciuri, 118 OPS+, .262/.328/.474, 44 de lovituri extrabază (23 de home run-uri), 3,4 WAR. Contract: arbitraj până în 2028 (proiecție pentru 2027: 8,7 milioane de dolari).
Langeliers a început Meciul All-Star din 2026, având un OPS de .807 și 21 de home run-uri la pauză. O ruptură de menisc la genunchiul drept l-a limitat la 20 de meciuri în a doua jumătate a sezonului, dar s-a întors pentru 13 meciuri în septembrie pentru a arăta potențialilor interesați că este sănătos. Athletics au asigurat mai mulți membri ai nucleului lor ofensiv tânăr în ultimii ani, dar Langeliers nu a fost printre ei, iar el ar putea fi piesa pe care o vor transfera pentru a încerca să îmbunătățească una dintre cele mai slabe rotații din baseball.
Locurile 5-4
5. Hunter Goodman, prinzător, Colorado Rockies (27 de ani)
Statistici: 138 de meciuri, 115 OPS+, .245/.310/.529, 63 de lovituri extrabază (41 de home run-uri), 2,6 WAR. Contract: arbitraj până în 2029 (proiecție pentru 2027: 6,2 milioane de dolari).
Doar șapte jucători din baseball au lovit mai multe home run-uri în ultimii doi ani decât cele 72 ale lui Hunter Goodman, iar cele 41 de lovituri din acest sezon l-au plasat la egalitate pe locul al treilea în clasamentul NL, alături de Matt Olson de la Braves.
Cifrele sale în deplasare sunt mult mai bune decât cele de acasă (OPS de .882 și 25 de home run-uri, față de .791 OPS și 16 home run-uri), așa că nu este cazul în care Coors Field umflă cifrele unui jucător altfel mediu. A evoluat și ca un apărător util în postul de prinzător, deși lovitura sa îi va defini mereu valoarea.
După al patrulea sezon consecutiv cu 100 de înfrângeri, nimic nu ar trebui exclus, pe măsură ce Rockies caută modalități de a se îmbunătăți. Prețul cerut va fi ridicat, având în vedere controlul rămas, dar el ar putea fi cea mai impactantă putere ofensivă de pe piață.
4. Zach Neto, short-stop, Los Angeles Angels (25 de ani)
Statistici: 157 de meciuri, 118 OPS+, .239/.330/.436, 63 de lovituri extrabază (27 de home run-uri), 5,2 WAR. Contract: arbitraj până în 2029 (proiecție pentru 2027: 9,8 milioane de dolari).
Cu trei sezoane consecutive de 20 de home run-uri, 20 de baze furate și 5,0 WAR, Zach Neto a devenit unul dintre cei mai buni short-stopi complecși din baseball, dar primește rareori atenția pe care o merită, jucând pentru o franciză care a acumulat 11 sezoane consecutive cu bilanț negativ.
Angels au făcut un pas spre reconstrucție la termenul limită, tranzacționând câteva piese controlabile, printre care José Soriano, Jo Adell și Ryan Zeferjahn, dar au păstrat cele mai valoroase două monede de schimb, pe Neto și pe stângaciul Reid Detmers.
Statutul de echipă care nu ajunge niciodată prea departe și disponibilitatea nou-descoperită de a muta piese controlabile ar trebui să facă din Neto unul dintre cei mai discutați candidați la transfer din iarnă.
Locurile 3-2
3. Mason Miller, lansator de închidere, San Diego Padres (28 de ani)
Statistici: 66 de apariții, 38 de salvări, 1,67 ERA, 0,90 WHIP, 16,6 K/9, 3,1 WAR. Contract: arbitraj până în 2029 (proiecție pentru 2027: 8,1 milioane de dolari).
Padres au oscilat între statutul de cumpărători și cel de vânzători înainte de termenul limită din 2026, iar Mason Miller a fost menționat ca unul dintre cei mai importanți jucători care ar putea pleca înainte ca echipa să se angajeze în cumpărături și să adauge pe Casey Mize și Robbie Ray.
Cu Adrián Morejón și Jason Adam care ar putea pleca pe piața liberă, Padres vor fi reticenți să își transfere închizătorul, dar valoarea sa este atât de mare încât ar fi absurd să nu asculte cel puțin oferte. Padres au obținut transferul lui de la Athletics în schimbul unui prospect de elită, Leo De Vries. Dacă o ofertă similară ajunge pe masă sau dacă o echipă este dispusă să cedeze un lansator de start controlabil, Miller ar putea pleca din nou.
2. CJ Abrams, short-stop, Washington Nationals (26 de ani)
Statistici: 152 de meciuri, 127 OPS+, .261/.336/.497, 67 de lovituri extrabază (33 de home run-uri), 5,1 WAR. Contract: arbitraj până în 2028 (proiecție pentru 2027: 10,2 milioane de dolari).
Nationals au terminat printre liderii MLB la punctele marcate (821, locul 3), la home run-uri (210, locul 6) și la OPS (.744, locul 3), iar un sezon ofensiv excepțional al lui CJ Abrams a contribuit la aceste cifre.
După ce a avut un 109 OPS+, 19 home run-uri și 31 de baze furate în sezonul 2025, Abrams a urcat și mai sus, cu primul sezon de tip 30/30 din carieră și 106 RBI-uri impresionante, locul patru în clasamentul NL.
Nationals l-au transferat pe lansatorul de start MacKenzie Gore în iarna trecută, în timp ce încercau să revină spre competiție, și ar putea face același lucru cu Abrams dacă pachetul potrivit de talente le îmbunătățește suficient perspectiva pe termen lung pentru a justifica mutarea unei vedete tot mai scumpe.
Locul 1
1. Ronald Acuña Jr., jucător de câmp exterior, Atlanta Braves (28 de ani)
Statistici: 107 meciuri, 118 OPS+, .255/.345/.451, 39 de lovituri extrabază (20 de home run-uri), 1,9 WAR. Contract: opțiuni ale clubului de 17 milioane de dolari pentru 2027 și 2028.
Un val de fluierături s-a abătut asupra lui Ronald Acuña Jr. după ce a eliminat din joc, printr-o lovitură pe sol, în repriza a șaptea din Meciul 4 al NLDS, lăsând un jucător pe a doua bază și ducând linia sa de playoff la 3 din 24, fără niciun RBI.
Va fi aceasta ultima sa apariție la placă în uniforma Braves?
Campionul MVP din NL 2023 și fața francizei a avut un sezon 2026 bun, dar nu excelent, iar mutarea rapidă de a șterge Braves din contul său de Instagram imediat după eliminarea din playoff a alimentat speculațiile privind o posibilă despărțire în această iarnă.
Cu două opțiuni rezonabile ale clubului, de câte 17 milioane de dolari pentru următoarele două sezoane, contractul său adaugă valoare, nu o scade, ca în cazul altor jucători de pe această listă. Prețul cerut va fi astronomic, dar întoarcerea ar putea fi unul dintre cei mai buni 10 jucători din sport, dacă revine la nivelul de vârf al producției sale.